BACK

Krájení pity 2009

     Šňůra tradičních akcí Klubu přátel Řecka, mezi něž patří „Zimní Dionýsie“ a „Vaříme s Violetou“, začíná každého roku přirozeně „Krájením pity“. Členové Klubu, jejich přátelé, učitelky novořeckého jazyka v Praze a jejich žáci se sešli k přivítání nového roku v sobotu 10. ledna 2009. Přátelé z Hudlic nám pomohli s výzdobou stolu. Vedle novoroční pity se nacházel řecký kalendář pro rok 2009 s fotografiemi Prahy, který nám zaslala Česko-řecká společnost v Athénách. Úderem třetí hodiny přicházeli do Řecké knihovny Klubu přátel Řecka v Krakovské 22 v Praze první návštěvníci. Na stole se objevila druhá, tentokráte sladká pita s letopočtem 2009 (foto 1-3).
      V dlouhé historii Klubu přátel Řecka vůbec po prvé krájel pitu velvyslanec Řecké republiky v Praze. Pan Constantinos Kokossis (foto 4) uvedl, že právě v našem Klubu krájí po prvé pitu v České republice. Toto sdělení je nám velkou ctí. Krájení také sladké pity v prostorách Klubu se uskutečnilo již po třetí. Připravila ji stejně jako loni podle athénského receptu paní Ivana Avukadu. Byli tedy dva šťastlivci, kteří našli zapečený „zlaťák“. Ve slané pitě, připravené jako každoročně paní Antulou Botu, našla minci pro štěstí naše členka Marie Přikrylová (foto 6), ve sladké pitě ji objevilo sladké dítko našeho přítele pana Filippa (foto 7).
      Tohoto novoročního odpoledne hovořili jsme o tom, jak jsme strávili rok 2008 a co budeme dělat v roce 2009. Pan velvyslanec se seznámil s knihou o řeckých uprchlících v tehdejším Československu z let 1948-1989 (foto 8), kterou napsali členové Klubu přátel Řecka Antula Botu a Milan Konečný. Na fotografii 9 vidíme řeckou učitelku novořeckého jazyka v Praze paní Lídu, která čte článek o loňské akci Klubu. O všech loňských akcí Klubu byly na stole k mání články nejen v češtině, ale také v novořečtině. Letos uplyne 60 let od příchodu prvních dospělých imigrantu z Řecka do Československa. Připomínce této události, o níž jsme hovořili na krájení pity, bude věnována činnost Klubu. Klub také připravuje pro rok 2009 promítání krátkometrážních filmů řecké režisérky Stratouly Theodoratou. Hosté se pomalu rozcházeli, ale přátelské setkání členů – na fotografii 10 je paní profesorka Růžena Dostálová s Jiřinou Novákovou – pokračovalo do večerní hodiny. Šťastný nový rok Vám všem!

     Milan Konečný

Cutting of Pitta Cake. Cutting of Pitta Cake.
Cutting of Pitta Cake. Cutting of Pitta Cake.
Cutting of Pitta Cake. Cutting of Pitta Cake.
Cutting of Pitta Cake. Cutting of Pitta Cake.
Cutting of Pitta Cake. Cutting of Pitta Cake.
BACK